Fashion

Harisnya vs. harisnyanadrág. Honnan ered és mi köztük a különbség?

Hamarosan jön a tavasz, és ha egy kis szerencsénk van, egyre többet viselhetjük a könnyebb tavaszi kabátokat, ruhákat és persze a szoknyákat harisnyával. Vagy harisnyanadrágokkal? Nézzük meg, mi is a különbség a hasonló megnevezésű kiegészítők között, és mikor voltak a legnépszerűbbek.

Lehet, hogy meglepően hangzik, de a vékony és elasztikus harisnyák – ami mára már szinte minden női ruhatár része – csak a második világháború idejében látták meg a napvilágot. Abban az időben jelentek meg a piacon az első harisnyák nylonból, szintetikus anyagból, rugalmasak voltak és a gyártási költségek sem voltak magasak.
ebben az időszakban, amikor a szoknya viselése jóval népszerűbb volt mint most, ideális ruhadarabnak számított.

A praktikus „nylon“ hamar nagy konkurenciája lett az addig népszerű selyem harisnyáknak, amik a természetes alapanyag ára miatt nem voltak elérhetők mindenki számára.
Így történhetett, hogy az amerikai DuPont társaság laboratóriumban kifejlesztett poliamid fonala hamar divat forradalomhoz vezetett.

A háború idejében készült harisnyák zömében testszínűek voltak, hátoldalon végig egy kontrasztos fekete varrással. Annak ellenére, hogy a mai harisnyákat már nem kell összevarrni, ma is kaphatók modellek ezzel az ikonikus részlettel. A sikernek köszönhetően a kínálat további fazonokkal és stílusokkal bővült, és ezzel együtt megjelentek a praktikus harisnyanadrágok is.

Harisnya és harisnyanadrág
Bár a két megnevezés sok embernél összekeveredik, a harisnya és a harisnyanadrág között lényeges különbség van. Igaz, azonos anyagból készülnek, de a harisnya mindig párban kapható, és csak a combok kétharmadáig húzható fel, ezzel szemben a harisnyanadrág egészen derékig ér, és eltakarja a test egész alsó részét.

A harisnya előnye, hogy nem szorít és csak a lábakat öltözteti, ezért főként melegebb időszakokra ajánlott, és az egészen derékig érő harisnyanadrággal szemben jobban is mutat. Ugyanakkor nem tudnak alakformáló hatást kiváltani a has- vagy a csípőrészen, ami viszont a harisnyanadrágok nagy előnye.

A harisnyatartó öv is megérdemli a figyelmet
Ha ideális harisnyát keresünk, választhatjuk combfixet is, mely a megerősített rugalmas felső szegélynek köszönhetően hozzátapad a bőrhöz. A jobb tapadásért a belső oldalán szilikon szegélyek is lehetnek, ezek megakadályozzák a harisnya lecsúszását. A combfix szűk ruha vagy szoknya alá is felvehető, mivel a harisnyanadrággal ellentétben észrevétlen marad.

Aki viszont nem rajong a combokhoz szorosan illeszkedő szegélyekért, válassza a keskeny pántokkal készült harisnyatartó övet, amely stabilan rögzíti a harisnyát. Bár úgy tűnhet, hogy a harisnyatartó övek ideje rég lejárt, meglepően kényelmes viselet, ami mindenképpen mellette szól, főként azok rajonganak majd érte, akik szívesen viselik a rafinált, retró hatású darabokat.

A harisnyanadrág melegít, és eltakarja az apró hibákat
A harisnyanadrágok igazán népszerűek, mert nagyon praktikusak: nem csak kényelmesek, de hűvös időben melegen tartja viselőjét is, és alakformáló hatásuk is van anélkül, hogy speciális alakformáló fehérneműt kellene viselni.

Mit jelent a rejtélyes DEN rövidítés?
A harisnya és harisnyanadrág választása során nem csak a színre, fazonra vagy mintára figyeljünk, fontos szempont a DEN érték (denier) is. Ezzel a mértékegységgel korábban a selyem finomságát jelölték, később pedig más anyagokból készült harisnyaáruk megjelölésére is elkezdték használni.
Minél alacsonyabb a DEN szám, annál vékonyabb és jobban transzparens az alapanyag.
A 15 DEN jelölés tehát nagyon vékony harisnyát takar, a 100 DEN-es termékek pedig télen melegen tarthat. Minél sűrűbbek a szálak, annál erősebb és ellenállóbb a harisnya vagy a harisnyanadrág.

Te melyik stílust kedveled jobban?