Mennyire volt elegendő szervezetünk számára az egészségügyi séta?
A kijárási korlátozás időszaka alatt kevesebb lehetőségünk vagy motivációnk volt arra, hogy kint
legyünk a szabad levegőn. Mindenki számára különböző, hogy miként élt, vagy tudott élni az
egészségügyi séták lehetőségével, de általánosságban véve az idei évben a szervezet szempontjából a napfényhiányos időszak a koronavírus miatt kitolódott.
Amikor a napfény hatásairól beszélünk gyakran csak a negatív vagy a káros hatásokat hangsúlyozzuk, pedig rengeteg a pozitív hatása is van. Azonnali hangulatjavító hatása van, segíti az alvást, növeli a szellemi kapacitásunk, illetve a szervezet számára elengedhetetlen D-vitamin is a napfény hatására képződik.
A nyár közeledtével a napsütéses órák száma is egyre növekszik, azonban a napsugarak jótékony
hatását úgy tudjuk valóban az egészségünk javára fordítani, ha mértékletesek vagyunk a napozással, napon töltött idővel. Ha lehet, naponta, akár csak kis ideig is, de menjünk ki a szabadba vagy a teraszra. Kezdetben válasszuk a reggeli órákat vagy a délután 16:00 óra utáni időszakot. Nem attól érvényesülnek a napsugarak jótékony hatásai, hogy órákig napozunk, viszont a rendszeres és számunkra megfelelő mennyiségű napozással fokozzuk szervezetünk immunitását. A fokozatosság elvét betartva szoktassuk hozzá bőrünket a nyári napsugarakhoz.
UVA, UVB, SPF
A napfény káros hatásai ellen fontos védekezni, de fontos kihasználni az egészségre gyakorolt pozitív hatásait is. A napozó termékeknek az európai jogszabály alapján garantálnia kell az UVA és UVB védelmet. Az UVA védelemnek legalább egyenlőnek vagy 1/3-dal többnek kell lennie, mint az UVB védelemnek. Az SPF tekintetében pedig 6-nál nagyobb faktorszámúnak kell lennie. Felmerül a kérdés, hogy mégis mit jelentenek ezek a rövidítések?
Az UVA az ultraibolya (UV) sugárzás legnagyobb hullámhosszú sugara. Bőrünkön ez hatol a
legmélyebbre, azonban nem okoz leégést. Az UVA sugarak elsősorban a bőr idő előtti öregedésében játszhatnak szerepet.
Az UVB sugarak jótékony hatására termelődik szervezetünkben a D-vitamin, valamint ez okozza a bőr lebarnulását is. Ebből következik, hogy a túlzott UVB kitettség felelős a leégésért.
A naptejeken látható SPF felirat, vagyis a Sun Protection Factor, a leégés gyorsaságát méri időben.
Tehát, az UVB sugárzás elleni védelem mértékét mutatja. Azt mutatja, hogy a naptejjel mennyivel
tudjuk megszorozni azt az időt amennyi idő alatt a csupasz bőrfelület leégne.
A magyar tenger
A jövő évben fog érvénybe lépni az a törvény Hawaiin, miszerint tilos lesz oxibenzont vagy
octinoxátot tartalmazó napvédő krémet használni, mivel ez a két hatóanyag hozzájárul a korallok
elszíntelenedéséhez. Hasonló szabályozások már érvényben vannak például Ausztráliában vagy
Mexikóban is, ahol bizonyos fürdőhelyeken kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy milyen naptejet
használnak a parthoz látogatók. Magyar viszonylatban talán távolinak tűnik a Hawaii-szigetek korallzátonyának, vagy a tengerek, óceánok védelmének ilyesfajta biztosítása, de az elmúlt időszakban globális szinten végbemenő változások az időjárás vagy éppen a koronavírus kapcsán, még inkább egyértelművé tették, hogy ami a Föld egyik felén történik, az a másik felére is hatással van.
„Európában, így Magyarországon is, egyelőre nagyon kevés cég forgalmaz olyan napozó
termékcsaládot, amely mindezeknek a feltételeknek megfelel, pedig a fenntarthatóság szempontjából ebben rejlik a jövő. Jelen pillanatban úgy néz ki, hogy lesz lehetőségünk kiélvezni az ikonikus Balaton nyújtotta lehetőségeket. Legnagyobb belföldi üdülőhelyünk azonban maga is számos létformának ad otthont, így az, hogy egy-egy kiruccanás alkalmával mit hagyunk magunk után, egyáltalán nem mindegy. Ehhez pedig a bőrünkön használt naptejek is hozzátartoznak.” – magyarázza Alessandro Farina, a Vagheggi Kft. ügyvezető igazgatója és résztulajdonosa.
Egészségügyi és környezetvédelmi szempontból a következő kémiai fényvédők nem felelnek meg a
egújabb európai elvárásoknak: oxibenzone, avobenzone, Butyl Methoxydibenzoylmethane,
octocrylene, homosalate, octinoxate, Ethylhexyl Methoxycinnamate.
A márkáról
A Vagheggi egy olasz családi vállalkozás, mely az emberek, állatok és a környezet maximális tiszteletben tartása mellett készíti növényi alapanyagú fitokozmetikai termékeit. A Vagheggi Kft.-t 2013-ban alapította meg Magyarországon az olasz Vagheggi SpA. A márka már több mint 15 éve van jelen hazánkban, korábban forgalmazón keresztül volt elérhető, de később úgy döntött az anyacég, hogy Magyarországon nyitja az első és máig egyetlen leányvállalatát. Ma már több mint 600 kozmetikus/szépségipari partnerük van. Fontos számukra a fenntarthatóság, termékeik csomagolása abszolút környezetbarát. Alessandro Farina, a Vagheggi Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója és résztulajdonosa 1995-ben alapította meg tanácsadó cégét, az ITL Group Kft.-t, így került kapcsolatba a Vagheggivel is, mikor a magyarországi nyitást tervezték. www.vagheggi.hu