Az UniCredit Alapítvány, az UniCredit Csoport vállalati alapítványa júniusban hirdette meg „Call for Education 2023” pályázatát. Az oktatási hátrányok leküzdésére irányuló kezdeményezés arra kérte a bankcsoport leányvállalatait, hogy azonosítsanak öt olyan kiemelkedő társadalmi projektet a működési területükön, amelyek a korai iskolaelhagyás elleni küzdelemre, az egyetemi tanulmányok megszerzésének ösztönzésére, valamint a fiatalok munkaerőpiacra való belépéséhez szükséges és megfelelő készségekkel való ellátására összpontosítanak.
Összesen 175 előterjesztett pályázatot értékelt egy külön e célra állított értékelőbizottság, amely 10 országból (Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Csehország, Németország, Magyarország, Olaszország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia) választotta ki a nyerteseket.
Silvia Cappellini, azUniCredit Alapítvány elnöke elmondta: „Ahhoz, hogy Európa-szerte lehetőséget adjunk fiataljainknak, hogy képességeiket teljes mértékben kiaknázhassák, többre van szükség, mint pusztán finanszírozásra. Az is kell, hogy egyenlő oktatási esélyeket biztosítsunk számukra ott, ahol élnek. Ez a munka magában foglalja az oktatási intézményekkel és a helyi szervezetekkel való partnerség kialakítását azzal a céllal, hogy közösen hozzanak létre személyre szabott programokat. Az UniCredit páneurópai jelenléte egyedülálló lehetőséget biztosít az UniCredit Alapítványnak a csoport bankhálózatán keresztül, hogy a kontinens hátrányos helyzetű fiataljait támogassa, és segítsen szebb jövőt teremteni Európa következő generációja számára. Rendkívül elégedett vagyok a kezdeményezés eddigi eredményeivel, és kíváncsian várom, hogy ez a 18 projekt milyen hatással lesz a fiatalokra a saját régiójukban.”
„Fantasztikus lehetőség számunkra, hogy az UniCredit Alapítvány segítségével itt, Magyarországon is még többet tehetünk a helyi közösségeinkért. A fiatalok oktatásának támogatása mindannyiunk jövőjét teheti még sikeresebbé” – mondta az UniCredit Bank Hungary elnök-vezérigazgatója, Tóth Balázs.
„A hazai civil szervezetek évről-évre bizonyítják, hogy nem csak a társadalmi igények felismerésében, de az azokra adekvát megoldásokat kínáló programok megalkotásában is magas színvonalat képviselnek. Ezért rendkívül erős mezőny és nagyon szoros verseny jellemezte a magyar szervezetek pályázatait” – tette hozzá Dudás Csilla, az UniCredit Bank szenior kommunikációs menedzsere.
A magyarországi nyertesek
A Bagázs Közhasznú Egyesület „Növekedés tanulással – A romák korai iskolaelhagyásának csökkentése” projektjének kedvezményezettje 80 gyermek, 80 szülő, 15 tanár és 120 önkéntes lesz, helyszíne Pest vármegye: Bag és Dány. A program célja a két közép-magyarországi roma telepen élő vagy onnan érkező 11-19 éves gyermekek továbbtanulásának elősegítése egy olyan komplex támogatási rendszerrel, amely együttesen kezeli a gyermekek tanulásával kapcsolatos legfőbb akadályokat. A projekt egyik célja a gyermekek oktatását és továbbtanulását hátráltató strukturális anomáliák láthatóvá tétele, hiszen a romák és nem romák közötti különbségtételben jelentős a rendszerszintű problémák, hátrányok felnagyító hatásának szerepe. A projekt másik célja, hogy erősítse a társadalom felelősségét az esélyegyenlőség előmozdításában.
A Technológiai Oktatásért Alaptívány „Skool képességek egy jobb életért” projektje 1200 gyermeket céloz meg Magyarország több vidéki régiójában. A 2,5 éves holisztikus program 15-19 év közötti középiskolásoknak szól, ennek során a kódolási ismeretek és a soft skillek fejlesztését biztosítják a diákoknak. Nagy hangsúlyt kap a fiatalok személyes és szociális kompetenciáinak fejlesztése a sikerélményen és az örömteli tanulási folyamatokon keresztül, miközben növeli önbizalmukat és felkészültségüket a későbbi álláskeresés és karrier során.