Gourmet

Hogyan kerül Ruanda a Király utcába?

A Starbucks kávéit a világ számos pontjáról gondos válogatás után gyűjtik össze, hogy csak a legjobb minőségű kávé kerüljön a poharainkba. A vállalat nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az elültetett kávémagtól a kitöltött kávéig minden lépésnél etikusan járjon el, miközben a legmagasabb minőségi előírásoknak is megfelel. A Starbucks Origin Experience keretében a cég számos dolgozója ismerheti meg ezt a folyamatot. Szeptember 16-án a Starbucks GozsdubanLukáš Porazil, regionális igazgató mesélt a cég kávébeszerzéséről és Ruandában átélt élményeiről.

5 millió zsák arabica

2018-ban kb. 25 millió kávétermelő 170 millió 60 kg-os zsákot töltött meg arabica és robusta kávébabbal. A Starbucks ebből csaknem 5 millió zsák arabicát vásárolt, amely a globális kávétermelés közel 3 százaléka. De hogyan lehet biztosítani, hogy ez a folyamat végig etikus és minőségbiztosított legyen?

Kávé a világ minden részéről

A Starbucks folyamatosan, több mint 30 területről szerzi be a legmagasabb minőségi elvárásoknak is megfelelő kávét. Kizárólag olyan beszállítókkal dolgozik együtt, akik a C.A.F.E Practice (Coffee and Farmer Equity – Kávé és Farmer Méltányosság) alapján működnek. A C.A.F.E jó gyakorlatainak célja, hogy a kávétermelés egy mindenki számára egyaránt méltányos folyamat legyen.

A Starbucks Origin Experience

A Starbucks Origin Experience program keretében a vállalat dolgozói Ruandában jártak, ahol betekintést nyertek a kávékészítés első lépéseibe. A program célja, hogy a Starbucks értékláncának lehető legtöbb tagja megismerje a kávétermelés különböző fázisait. Így kapott lehetőséget Lukáš Porazil is, a Starbucks Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős regionális igazgatója, hogy Ruandában találkozhasson a helyiekkel és a kávékészítés első lépéseivel.

A Starbucks Ruandában

A Starbucks a kávéfelvásárlás mellett a Starbucks Farmer Support Centeren keresztül szabadon hozzáférhető tudással is támogatja a termelőket. A vállalat egyik legfontosabb partnere a 2004-ben alakult, Ruanda északi részén, a Gakenke körzetben található Abakundakawa szövetkezet. A szövetkezetnek több mint 2000 tagja van, köztük a szeparáltan működő, csak nők által működtetett Hingakawa csoport. A Starbucks Reserve Rwanda Hingakawa kávé csak a tőlük vásárolt kávéból készül.

De mi történik Ruandában, a kávékészítés első 10 lépésénél?

A kávénövény önbeporzó, ezért a különböző változatok előállításhoz emberi beavatkozásra is szükség van. Az elültetett cserje akár 100 évig is élhet, de teremni csak 3-4 év után kezd, ettől fogva viszont 25 éven keresztül hoz termést.

A kávébabot általában kézzel szedik le a cserjéről. Ahhoz, hogy könnyen el lehessen dönteni, melyik szem érett, a dolgozók olyan karkötőt viselnek, aminek a színe pont megegyezik a szüretre kész gyümölcsével. A szüret után következik a kávé mosása, és a gyümölcshús eltávolítása. Ehhez különböző mechanikai és biológiai módszereket használnak, hogy a folyamat végén kinyerjék a fehér, de még nedves kávészemeket. 

A következő lépés a szárítás, amely 5-7 napig tart. A kávészemek egy hálós asztalon fekszenek, miközben folyamatosan kézzel forgatják őket, hogy egyenletesen száradjanak meg. A kiszáradt magokat ezután bezsákolják, majd 2 hónapig hagyják érni az ízeket.

Fontos a minőségbiztosítás

A megtisztítás folyamata után a poharakba kerülő kávé felszolgálás előtt minden esetben 15 kóstolási teszten esik át. A felvásárláskor, a szállításkor, valamint a feldolgozás (pörkölés vagy koffeinmentesítés) előtt is mintát vesznek és tesztelik a kávébabok ízét a helyszínen, illetve a Starbucks seattle-i központjában. A világ Starbucks kávézóiba csak, a szigorú ellenőrzési folyamatnak megfelelt kávé kerül, így akár Budapesten, akár Seattleben kóstolunk Starbucks kávét, mindenhol ugyanolyan minőségben élvezhetjük az ízeket.