Fashion

​​Levi’s® 501®: Ikon körkörösségre tervezve

2022 elején a Levi’s® bemutatja legikonikusabb terméke, az 501® Original egy olyan verzióját, amely biopamutból és használt, újrahasznosított farmeranyagból készült, és mely maga is újrahasznosítható. A svéd Renewcell céggel jelenleg is folyó együttműködésünk részeként, ez egyszerre szól az 501®-es tartósságáról és a márka elkötelezettségéről a körkörösebb termékek és gyakorlatok felé.

A cirkuláris farmer alapja a tavalyi kollaboráció volt a Renewcell és a legizgalmasabb kísérleteink terepéül szolgáló Wellthread™ vonal között, amiben a férfi 502™ es és a női High Loose farmerek készítéséhez használtak egy olyan anyagot, ami keveréke a Renewcell úttörő Circulose® szálának, részben újrahasznosított farmerből készült fenntarthatóan gyártott viszkóznak és biopamutnak.

“Tavalyi Wellthread™ kollaborációnk a Renewcellel megmutatta, hogy ez igenis lehetséges.
Hogy találhatunk olyan szálat, ami elég erős és elég tartós ahhoz, hogy megfeleljen a minőségi sztenderdjeinknek. Ehhez a csak mechanikusan újrahasznosított farmer nem lett volna elég.” mondta Paul Dillinger, VP of Design Innovation.

“Most ezt az innovációt a legikonikusabb darabunknál, az 501®-esnél is alkalmazni fogjuk, ezzel is megmutatva, hogy mennyire komolyan gondoljuk a körkörösséget.
A körkörös 501®-es farmer nemcsak kiállja majd az idő próbáját, mint eddig is, hanem mostantól minden darabnak második, harmadik vagy negyedik élete is lesz új farmerként.”

Az, hogy ezeket a nadrágokat újrahasznosított farmeranyaggal kevert biopamutból készíti a márka, egyben azt is jelenti, hogy sokkal kevesebb természeti forrásra és kevesebb vegyszerre lesz szükség a gyártáshoz.
A környezetre gyakorolt hatás csökkentése része a Levi’s® szélesebb stratégiájának is, és kapcsolódik a Buy Better, Wear Longer üzenethez és kampányhoz.

A megújítható és újrahasznosítható anyagok használata – mint a Circulose és a biopamut – fontos része a körkörösség szélesebb, holisztikus megközelítésének. Minden egyes anyag, ami belekerül a körkörös 501®-es farmerbe, úgy lett kiválasztva és kifejlesztve, hogy megfeleljen azoknak a szigorú egyfajta szálakra vonatkozó
stratégiának, ami lehetővé teszi a hatékony újrahasznosítást a farmer életidejének végén.

A ruhadarabok azon elemeit, amik eddig szintetikus szálakat tartalmaztak – mint a poliészter zsebek, cérnák, címkék, bélések – 100% pamut alternatívákkal helyettesítik, ezzel lehetővé téve a teljes újrahasznosítást. Az eredmény egy új farmer régi farmerekből, ami alkalmas arra, hogy később újabb farmerek legyenek belőle –
újra és újra.

MIÉRT FONTOS EZ?

A divatnak szüksége van egy új, körkörösebb modellre.

A pamut használata, bár természetes anyag, számos kihívással jár: a hagyományos pamuttermesztés rengeteg vizet, földterületet és természetes erőforrást használ fel.
A ruházati termékek iránti igény folyamatos növekedésével hogy tudnánk kielégíteni a keresletet a bolygó ökoszisztémájának károsítása nélkül? 2015-ben például a divatipar 53 millió tonnányi szűz alapanyagot használt fel, ennek a 26%-a, vagyis az egynegyede volt pamut és ezeknek az anyagoknak a 73%-a végezte szeméttelepeken vagy égetőkben. Egy pamuttól függő farmermárkaként ez felkavaró.

A Levi’s® elkötelezett abban, hogy a körkörös tervezési és gyártási folyamatokon keresztül új és jobb utakat találjanak a környezetre gyakorolt hatás csökkentése felé.
A WELLTHREAD kollekciót 2015 óta használják egyfajta laboratóriumként, ahol új megközelítéseket tesztelhetnek és fejleszhetnek a cirkularitás alkalmazásához a divatiparban. A Levi’s® 2021 júliusában csatlakozott az Ellen MacArthur Alapítvány Jeans Redesign Project-jéhez, azzal a törekvéssel, hogy kiterjesszék cirkuláris termékportfóliójukat, aminek az első képviselője a körkörös 501®-es farmer.